Visby


Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja, pełni tez rolę najważniejszego ośrodka miejskiego na Gotlandii – największej wyspie na Bałtyku. Visby przyciąga wspaniałą historią oraz architekturą, a cennych zabytków na terenie tego miasta jest sporo. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście? Wystarczy spędzić w tym mieście kilka minut by przekonać się, jak piękna i fascynująca może być wyspiarska Szwecja.

Z kart historii

Visby to najważniejszy ośrodek miejski współczesnej Gotlandii, jednak nie oznacza to, że miasto utraciło swój historyczny charakter. Wręcz przeciwnie. Znajdujące się tu obiekty są zaliczane do grona najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić współczesna Szwecja. To zabytkowe miasto znane jest przede wszystkim z potężnych murów miejskich, które są najlepszym dowodem na to, jak istotną rolę odgrywało dawniej Visby. Ten ośrodek, jeden z najważniejszych ośrodków hanzeatyckich, już w X wieku był doskonale znanym i dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem handlowym. W XIII wieku powstały miejskie fortyfikacje, które jednak nie obroniły miasta przed atakami ze strony Danii. Na szczęście, mimo burzliwej historii miasta, na jego terenie zachowało się około 200 cennych zabytków z czasów średniowiecza. To dzięki nim w 1995 roku Visby zostało wpisane na listę UNESCO, czego efektem stał się m. in. coraz silniejszy ruch turystyczny nie tylko w rejonie Visby, ale i na całej Gotlandii. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym niezwykłym mieście?

Old maps of Visby

Visby i jego najcenniejsze zabytki

Lista atrakcji czekających na turystów w Visby jest długa, skupmy się zatem na tych obiektach, które mają wyjątkową wartość. Miłośników zieleni zachwyci Ogród Botaniczny, który znajduje się w północnej części miasta. Na jego terenie można dostrzec ruiny kościoła św. Olafa, a w niewielkiej odległości od ogrodu czeka Wieża Panny – jedna z ciekawszych baszt obronnych Visby. Obecnie jest ona jednym z najważniejszych punktów dla turystów, a to ze względu na wspaniałe widoki, które można podziwiać z jej szczytu. Druga basztą, służącą obecnie jako punkt widokowy, jest Baszta Prochowa z XI stulecia. Zabytki sakralne stanowią kolejną ciekawą kolekcję, choć ze świątyń średniowiecznych przetrwały tylko nieliczne obiekty. Ruiny kościoła Świętej Trójcy oraz pozostałości kościoła św. Katarzyny to smutne pamiątki po średniowiecznych obiektach sakralnych Visby. Wspaniałym wyjątkiem jest katedra Marii Panny, która powstała na przełomie XII i XIII wieku. Ten obiekt do dziś zachwyca, a jego zwiedzenie jest jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po Visby.

Muzealne atrakcje Visby

Szwecja znana jest z ciekawych placówek muzealnych, z którymi można się spotkać we wszystkim ważniejszych miejscowościach kraju. Nic więc dziwnego, że i w Visby czeka kilka atrakcji tego typu. Najważniejszą placówką muzealną w tym mieście jest Muzeum Gotlandii, którego siedziba jest XVIII-wieczna gorzelnia królewska. Kamienie runiczne, skarby Wikingów oraz eksponaty, pozwalające lepiej poznać dzieje Visby – oto najważniejsza tematyka, z którą można się zapoznać podczas zwiedzania muzeum. Druga ciekawa placówka to Muzeum Sztuki, w której można podziwiać prace współczesnych artystów ze Szwecji.
Szwecja jest krajem wyjątkowym, a każdy z jej regionów zachwyca niezwykłym urokiem i pięknymi zakątkami. Gotlandia i jej najważniejsze miasto – Visby – mogą się okazać wspaniałym kierunkiem turystycznej wycieczki. Malownicza okolica i cenne zabytki – oto największe skarby tego miasta, które zachwyci nie tylko miłośników średniowiecznej architektury.


Visby

Stock Press Photo | Visby

Random image

Basket

Popular tags

Contact Us