English (US) | Polski

Visby
   Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja, pełni tez rolę najważniejszego ośrodka miejskiego na Gotlandii – największej wyspie na Bałtyku. Visby przyciąga wspaniałą historią oraz architekturą, a cennych zabytków na terenie tego miasta jest sporo. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście? Wystarczy spędzić w tym mieście kilka minut by przekonać się, jak piękna i fascynująca może być wyspiarska Szwecja.

   Z kart historii
   Visby to najważniejszy ośrodek miejski współczesnej Gotlandii, jednak nie oznacza to, że miasto utraciło swój historyczny charakter. Wręcz przeciwnie. Znajdujące się tu obiekty są zaliczane do grona najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić współczesna Szwecja. To zabytkowe miasto znane jest przede wszystkim z potężnych murów miejskich, które są najlepszym dowodem na to, jak istotną rolę odgrywało dawniej Visby. Ten ośrodek, jeden z najważniejszych ośrodków hanzeatyckich, już w X wieku był doskonale znanym i dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem handlowym. W XIII wieku powstały miejskie fortyfikacje, które jednak nie obroniły miasta przed atakami ze strony Danii. Na szczęście, mimo burzliwej historii miasta, na jego terenie zachowało się około 200 cennych zabytków z czasów średniowiecza. To dzięki nim w 1995 roku Visby zostało wpisane na listę UNESCO, czego efektem stał się m. in. coraz silniejszy ruch turystyczny nie tylko w rejonie Visby, ale i na całej Gotlandii. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym niezwykłym mieście?

   Visby i jego najcenniejsze zabytki
   Lista atrakcji czekających na turystów w Visby jest długa, skupmy się zatem na tych obiektach, które mają wyjątkową wartość. Miłośników zieleni zachwyci Ogród Botaniczny, który znajduje się w północnej części miasta. Na jego terenie można dostrzec ruiny kościoła św. Olafa, a w niewielkiej odległości od ogrodu czeka Wieża Panny – jedna z ciekawszych baszt obronnych Visby. Obecnie jest ona jednym z najważniejszych punktów dla turystów, a to ze względu na wspaniałe widoki, które można podziwiać z jej szczytu. Druga basztą, służącą obecnie jako punkt widokowy, jest Baszta Prochowa z XI stulecia. Zabytki sakralne stanowią kolejną ciekawą kolekcję, choć ze świątyń średniowiecznych przetrwały tylko nieliczne obiekty. Ruiny kościoła Świętej Trójcy oraz pozostałości kościoła św. Katarzyny to smutne pamiątki po średniowiecznych obiektach sakralnych Visby. Wspaniałym wyjątkiem jest katedra Marii Panny, która powstała na przełomie XII i XIII wieku. Ten obiekt do dziś zachwyca, a jego zwiedzenie jest jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po Visby.

   Muzealne atrakcje Visby
   Szwecja znana jest z ciekawych placówek muzealnych, z którymi można się spotkać we wszystkim ważniejszych miejscowościach kraju. Nic więc dziwnego, że i w Visby czeka kilka atrakcji tego typu. Najważniejszą placówką muzealną w tym mieście jest Muzeum Gotlandii, którego siedzibą jest XVIII-wieczna gorzelnia królewska. Kamienie runiczne, skarby Wikingów oraz eksponaty, pozwalające lepiej poznać dzieje Visby – oto najważniejsza tematyka, z którą można się zapoznać podczas zwiedzania muzeum. Druga ciekawa placówka to Muzeum Sztuki, w której można podziwiać prace współczesnych artystów ze Szwecji.

   Szwecja jest krajem wyjątkowym, a każdy z jej regionów zachwyca niezwykłym urokiem i pięknymi zakątkami. Gotlandia i jej najważniejsze miasto – Visby – mogą się okazać wspaniałym kierunkiem turystycznej wycieczki. Malownicza okolica i cenne zabytki – oto największe skarby tego miasta, które zachwyci nie tylko miłośników średniowiecznej architektury.Aland Islands

Coraz chętniej odwiedzana przez turystów Finlandia może zachwycić swym bogactwem oraz różnorodnością. Obszarem, który może okazać się niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki po tym kraju, są Wyspy Alandzkie. Jakimi atrakcjami może oczarować turystów ten archipelag?
Read More ... Aland Islands

Bornholm

Czy istnieje sposób na to, by spędzić wspaniałe wczasy nad morzem, ciesząc się i wypoczynkiem, i pouczającymi wyprawami? Tak. Miłośnicy morza, których znudziło plażowanie, coraz chętniej decydują się na unikalne wycieczki po nadmorskich miejscowościach.
Read More ... Bornholm

Gotlandia

Dla wielu z nas Szwecja to przede wszystkim morze i wspaniałe wybrzeże. Gotlandia, największa szwedzka wyspa i jednocześnie największa wyspa na Bałtyku, idealnie wpisuje się w taki sposób postrzegania Szwecji. Ta wyspa to idealna kraina dla tych, którzy chcą w sielskiej atmosferze spędzić wczasy nad morzem.
Read More ... Gotlandia

Karlskrona

Polscy turyści dotrą tu bez problemów promem z Gdyni, a nagrodą za pokonanie Bałtyku będzie możliwość poznania unikalnych atrakcji. Karlskrona to jedno z najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja, a wycieczki po jej najpiękniejszych zakątkach każdemu mogą sprawić wiele radości. Co warto zobaczyć w czasie takiej wyprawy?
Read More ... Karlskrona

Maritime Photos

Fotografia stała się dla wielu osób prawdziwą pasją. Można by powiedzieć, że nawet hobby. Chociaż słowo hobby nie do końca oddaje jak wielkie zaangażowanie i pasja towarzyszy wykonywaniu zdjęć.
Read More ... Maritime Photos

Microstock - bank zdjęć

Banki zdjęć, czyli microstock umożliwiają zarabianie na jednej z najbardziej popularnych pasji - fotografii. Jest to bardzo proste. Wystarczy znaleźć najbardziej odpowiadający naszym potrzebom bank zdjęć, jeśli jest to wymagane przejść proces weryfikacyjny polegający na przesłaniu swoich zdjęć, które zostaną ocenione.
Read More ... Microstock - bank zdjęć

Olandia

Ta wyspa ma niezwykły urok, a wypoczynek na jej terenie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Być może Olandia nie jest aż tak dobrze znana jak Gotlandia, jednak i ona zasługuje na uwagę.
Read More ... Olandia


Maritime Stock Photography

Language preference

English (US) | Polski

Random image

Basket

Latest Updates

Popular tags

Tree View

Tag Cloud

Contact Us