Amber Museum in Gdańsk

Stock Press Photo | Amber Museum in Gdańsk

Trójmiasto i okolice słynie z biżuterii i innych bursztynowych wyborów. Ten piękny, mieniący się różnymi kolorami kamień powstaje w wyniku stwardnienia żywicy drzew iglastych. Zmienia on swoją barwę z upływem czasu, na początku jest zazwyczaj jasny i żółty, potem nabiera głębokiego koloru pomarańczowego, a stare bursztyny najczęściej są ciemnobrązowe i dopiero patrząc pod słońce można zauważyć czerwone refleksy.
Bursztyn inaczej nazywany jantarem, jest znany od dawna nie tylko jako surowiec do wyrobu biżuterii, ale również jako składnik medycyny ludowej. Ognisty kamień używany w jubilerstwie nie służył tylko do ozdoby. Bursztynowe korale miały chronić gardło przed infekcjami, nalewki na spirytusie rozgrzewały i leczyły bóle stawów i mięśni, a tabaka z bursztynu wpływała korzystnie na zatoki i leczyła z kataru. Obecnie zapomina się trochę o działaniu bursztynu i wykorzystuje się go raczej do ozdoby.
Bursztyn bałtycki jest bardzo popularny, nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Najsłynniejszą rzeczą wykonaną z bursztynu jest chyba w dalszym ciągu zaginiona Bursztynowa Komnata pochodząca z okresu wojny. Legendy o jej istnieniu ciągle rozbudzają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i tajemnic.

Random image

Basket

Popular tags

Tag Cloud

Contact Us