Stockholm Shutter's

Stock Press Photo | Stockholm Shutter

Sztokholm to miasto pełne wyjątkowych atrakcji, a wycieczki po jego terenie to wyjątkowa gratka dla miłośników okrętów, jachtów oraz historii. By odkryć piękno szwedzkiej stolicy, koniecznie trzeba wybrać się na teren Starego Miasta. To właśnie tu, w historycznej części Sztokholmu, czekają na turystów wspaniałe atrakcje i cenne zabytki. Gamla Stan, czyli najstarsza dzielnica miasta, założona w XIII wieku, może oczarować każdego. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Sztokholm królewski

Jedną z najważniejszych atrakcji Starego Miasta jest zamek Trzy Korony, którego historia sięga XI wieku. Początkowo była to obronna wieża, którą z czasem przemieniono w obronną twierdzę, a następnie – w królewską rezydencję. Goszcząc w Sztokholmie, koniecznie trzeba wybrać się pod pałac królewski, czyli pod Kungliga Slottet. To największy pałac na świecie, który wciąż służy głowie państwa. Rezydencja ta znana jest ze wspaniałych apartamentów, zbrojowni oraz z ciekawego muzeum, w którym zgromadzono sporo ciekawych antyków. Część apartamentów została udostępniona do zwiedzania, a turyści odwiedzający Sztokholm bardzo chętnie z takiej możliwości korzystają. Dla nich to wyjątkowa okazja zwiedzenia komnat, które znane są ze wspaniałego wystroju i wyjątkowo reprezentacyjnego charakteru. Skarbiec, Zbrojownia oraz Sala Tronowa to atrakcje, które cieszą się wśród turystów największym zainteresowaniem. Warto jednak poszerzyć program swej wycieczki i odwiedzić również Muzeum Starożytności Gustawa III, którego dumą jest kolekcja antycznych posągów sprowadzonych do Szwecji z Rzymu. W ciekawej kamienicy z XVI wieku, którą wzniesiono w pobliżu pałacu, czeka na turystów kolejna atrakcja. To Królewski Gabinet Monet, w którym każdy z nas może zdobyć wiele cennych informacji na temat historii pieniądza.

Najcenniejsze zabytki sakralne Starego Miasta

Stare Miasto to nie tylko zabytki związane z rodziną królewską. Na miłośników architektury sakralnej czeka to ciekawa świątynia z XIII wieku. To Storkyrkan – jeden z najstarszych kościołów, jakimi może się pochwalić Szwecja. Kościół ten ma dla mieszkańców Szwecji ogromne znaczenie, a w pięknym wnętrzu nie brak cennych zabytków sakralnych. Późnogotycka rzeźba, która przedstawia św. Jerzego w czasie słynnej walki ze smokiem oraz późnobarokowa ambona to elementy wyposażenia, obok których nie można przejść obojętnie. Królewskie stalle oraz hebanowy ołtarz z XVII wieku to kolejne skarby, którymi może się pochwalić ta wiekowa świątynia.

Gmach dawnej giełdy, Muzeum Poczty oraz ciekawa kolekcja zabytkowych kamienic - oto inne atrakcje, którymi może nas oczarować Sztokholm na terenie Starego Miasta. Warto poświęcić tym atrakcjom nieco więcej czasu w trakcie swej wycieczki po Szwecji i lepiej poznać ich dzieje. Są to przecież cenne zabytki, które na takie zainteresowanie z całą pewnością zasługują.

All photos were taken: 2019:06:09

Random image

Basket

Popular tags

Contact Us