Gripsholm Castle

Stock Press Photo | Gripsholm Castle

Jest jednym z najpiękniejszych zamków, jakimi może się pochwalić Szwecja, a malownicze otoczenie i bliskość Sztokholmu sprawiają, że jest ważnym punktem w programie niejednej wycieczki. Co warto wiedzieć na temat tak ciekawego obiektu, jakim jest zamek Gripsholm?

W miasteczku Mariefred, pięknie położonym nad jeziorem Mälar, czekają na turystów ciekawe atrakcje. Muzeum kolei, ciekawa zabudowa – wszystko to sprawia, że w tej kameralnej miejscowości nudzić się nie można. Atrakcją najważniejszą jest tu potężny zamek, który – zbudowany w połowie XVI wieku na wyspie – do dziś jest najważniejszym elementem w lokalnej panoramie. Renesansowy zamek, będący w swych dziejach i królewską rezydencją, i więzieniem, rozbudowywany był aż do początków XVIII stulecia. Jego nazwa nawiązuje jednak do historii średniowiecznej. Zamek został poświęcony Bo Jonssonowi Gripowi, wielkiemu kanclerzowi i możnowładcy, który w latach 70-tych XIV wieku rozkazał wznieść w tym miejscu pierwszą twierdzę o obronnym charakterze. W latach 30-tych XVI wieku król Gustaw Waza nakazał jednak przebudowę zamku, który z obronnej twierdzy przybrał formę okazałej rezydencji, będącej wspaniałym przykładem stylu renesansowego. Dziś zamek Gripsholm jest nie tylko ważną pamiątką historyczną oraz perełką dawnej architektury, ale też ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po tej części Szwecji. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się zwiedzić ów zabytek?
Zamek Gripsholm to malownicze otoczenie oraz wspaniała architektura. To również piękne wnętrza, które można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. Co można zobaczyć w historycznych murach? Piękne meble oraz dzieła sztuki i rzemiosła – oto atrakcje, które czekają w zamkowych pomieszczeniach. Jak twierdzą specjaliści, zamek ten jest fenomenem wśród szwedzkich zamków – szczególnie jeśli chodzi o ilość zgromadzonych w jego wnętrzach dzieł sztuki oraz o ich wartość. Wśród 60 pomieszczeń, które można to zobaczyć, na szczególne wyróżnienie zasługują: teatr Gustawa III z końca XVIII wieku, Biały Salon oraz Narodowa Galeria Portretu.
Warto też podkreślić, iż zamek ten jest miejscem wyjątkowym dla turystów z Polski. To właśnie tu 20 czerwca 1566 roku urodził się Zygmunt III Waza – późniejszy król Polski, syn więzionego tu Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Komnata, która była więzieniem królewskiej pary, do dziś jest jednym z ważniejszych pomieszczeń, z którymi można się zapoznać podczas zwiedzania tego zamku.

Zamek Gripsholm to jedna z najciekawszych rezydencji oraz wspaniała atrakcja turystyczna, z której Szwecja nie bez powodu jest tak dumna. Biura podróży, które urządzają wycieczki po okolicy Sztokholmu, chętnie uwzględniają zwiedzanie tej budowli w swych programach. Nikogo nie powinno to dziwić, gdyż ta wyjątkowa budowla przyciąga i swym pięknem, i ciekawą historią.

All photos were taken: 2019:06:10

Random image

Basket

Popular tags

Tag Cloud

Contact Us