Suomenlinna

Stock Press Photo | Twierdza Suomenlinna

Stolica Finlandii Helsinki skrywa wiele atrakcji turystycznych. Wśród żelaznych punktów zwiedzania tego miasta zaliczyć należy twierdzę Suomenlinna.
Twierdza ta zbudowana na sześciu wysepkach, powstała dzięki Szwedom w połowie XVIII w. Jej celem była zagwarantowanie obrony miasta przed Rosjanami. Twierdza Suomenlinna broniła się wiele lat, aż ostatecznie Rosjanie zdobyli ją w 1808 r. Znaczenie strategiczne tej twierdzy spowodowało, że Rosjanie w 1812 r. stolicę Finlandii przenieśli z Turku do Helsinek. W 1917 r. Finlandia stała się niepodległa i tym samym Rosjanie stracili tam swoje wpływy.
Współcześnie twierdza nie ma już większego znaczenia strategicznego, lecz zamiast tego jest ona interesującym zabytkiem. Nie bez powodu UNESCO w 1991 roku wpisało ją na listę światowego dziedzictwa. Na terenie twierdzy mamy szereg różnych atrakcji turystycznych w tym kilka muzeów: Muzeum Suomenlinna (skupia się na aspekcie historycznym obiektu), Centrum Sztuki Skandynawskiej (dominuje tu ekspozycja współczesnej sztuki krajów skandynawskich), Muzeum Ehrensvärda (poświęcone głównie twórcy twierdzy) oraz Muzeum Obrony Wybrzeża (ukazuje obronne zasługi Twierdzy Suomenlinna).
Oprócz tego warte obejrzenia są same mury obronne, czy też rozlokowane w strategicznych punktach armaty. Wszystko to znajduje się w otoczeniu zieleni, która kontrastuje z bardzo charakterystycznymi żółtymi kwiatami. Przy zwiedzaniu okolicy nie można pominąć przykuwających uwagę schronów, które zyskały miano domków „hobbitów”. Wynika to z podobieństwa do domostw tolkienowskich bohaterów. Warte podkreślenia jest też to, że na terenie twierdzy znajduje się ciekawa architektonicznie część mieszkalna, która jest wciąż w użyciu. Obecnie mieszka tam około 850 osób. Nasze intensywne zwiedzanie możemy zakończyć odpoczynkiem i nabraniem sił przy posiłku w jednej z kilku klimatycznych restauracji.
Na teren twierdzy dostać możemy się dostać tramwajem wodnym. Warte podkreślenia jest też to, że już sama podróż powinna być interesująca z uwagi na możliwość podziwiania panoramy Helsinek. Po drodze mijamy sporo nastrojowych wsypek, co tylko dodaje uroku całej wyprawie.

The photos were taken in August 2019.

Random image

Basket

Popular tags

Contact Us