Halkolaituri

Stock Press Photo | Halkolaituri

Helsinki to nadmorskie miasto, które od połowy XVII wieku służyło jako okno na świata dzięki żegludze. Kiedy w 1640 roku Peter Brahe przeniósł miasto z Vanhankaupunginlahti do Vironniemi nad morzem, zbudowano pierwsze miejsce do cumowania na północnym wybrzeżu. Cały port w Helsinkach znajdował się w Pohjoisranta w XVII i XVII wieku.
W 1991 r. miasto Helsinki podjęło decyzję o wyremontowaniu Halkolaituri do użytku żaglowców, a w 1994 r. port w Helsinkach wydzierżawił molo Helsińskiemu Stowarzyszeniu Portu Żeglarskiego. Stowarzyszenie zarządza nabrzeżami, zapewnia miejsca postoju i usługi dla starych, tradycyjnych żaglowców, a jego celem jest zachowanie żaglowców, kultury żeglarskiej i tradycji morskich jako części pejzażu Helsinek.
Oprócz tego, że tradycyjne żaglowce mają teraz godny port macierzysty w sercu miasta, molo jest miejscem wielu imprez żaglarskich, m.in. jako port Tall Ships Race dla dużych żaglowców w 2000 roku.
Halkolaituri jest także siedzibą kilku stowarzyszeń specjalizujących się w żeglarstwie i tradycji morskiej, takich jak Helsinki Traditional Sailors.
Przy molo można podziwiać drewniane żaglowce i łodzie oraz zobaczyć i przeżyć żywą tradycję żeglarsko-okrętową. Tam można zobaczyć wypłynięcie statku na morze z podnoszeniem żagli, czy też przybijanie żagli i cumowanie w porcie. Jednak największe doświadczenie ma miejsce, gdy sam jesteś zaangażowany, gdy statek odpływa. Ponieważ większość statków cumujących wykonuje rejsy czarterowe, możliwy jest dostęp do żeglugi statkami.
Halkolaituri to miejsce warte poznania - wspaniały przykład kontynuacji fińskich tradycji morskich, zwłaszcza w dzisiejszych Helsinkach i okolicach. Powiew wielowiekowej tradycji morskiej w samym sercu Helsinek.

purjelaivasatama.com

Random image

Basket

Popular tags

Tag Cloud

Contact Us