English (US) | Polski
Podniesienia bandery STS Generał Zaruski

Podniesienia bandery STS Generał Zaruski

Żaglowiec Generał Zaruski - drewniany kecz gaflowy, długość 28 m (z bukszprytem), szerokość 5,8 m, zanurzenie 3,6 m, powierzchnia ożaglowania 314 m², pojemność 71 BRT, 2 silniki o łącznej mocy 228 KM, załoga 26 osób; zbudowany w 1939 roku w stoczni B. Lunda w Ekenäs w Szwecji z inicjatywy gen. Mariusza Zaruskiego, na zamówienie Ligi Morskiej i Kolonialnej. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił przekazanie go stronie polskiej. Podczas wojny pod nazwą Kryssaren pływał pod banderą Svenska Seglarskola. W roku 1946 przekazany Polsce, otrzymał imię Generał Zaruski.
Przez niemal cały okres 1946–2003 pływał jako jednostka szkoleniowa, przez jego pokład przewinęły się setki młodych adeptów żeglarstwa. Brał udział w Operacjach Żagiel, odbywały się na nim również rejsy organizowane przez Bractwo Żelaznej Szekli, zabierał także na pokład młodzież niepełnosprawną i z tzw. środowisk zagrożonych.
W 2008 miasto Gdańsk odkupiło żaglowiec od Ligi Obrony Kraju; armatorem został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W 2009 firma Complex Jacht z Pucka rozpoczęła na nim prace remontowe.

gedanopedia.pl

30 października 2012 r. na Targu Rybnym w Gdańsku odbyła się uroczystość podniesienia bandery na STS „Generał Zaruski”.