Museum Ship Dar Pomorza

Stock Press Photo | Museum Ship Dar Pomorza

To pływające muzeum jest cennym zabytkiem i jedną z największych atrakcji, jakimi może się pochwalić Gdynia. Kto w czasie wycieczki po Trójmieście zajrzy na pokład tej jednostki, ten z pewnością żałować nie będzie. Dlaczego warto zwiedzić „Dar Pomorza”? Czym może nas zaskoczyć ta jednostka?
Jednostka ta zachwyca już samą swą przeszłością. Nazywany „Białą Fregatą” żaglowiec może się pochwalić ponad stuletnią historią. Zbudowany w Hamburgu w 1909 roku w stoczni „Blohm und Voss”, ochrzczony „Prinzess Eitel Friedrich” służył jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej zostaje przejęty przez Francuzów, którzy nadają mu nazwę „Colbert”. W roku 1929 (dzięki datkom społecznym) żaglowiec został zakupiony przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. W tym czasie nadano jednostce nową nazwę - „Dar Pomorza”. „Biała Fregata” przez ponad 50 lat służyła Polskiej Marynarce Handlowej. W tym czasie „Dar Pomorza” odbył ponad 100 rejsów szkoleniowych, w których udział wzięło ponad 13 tysięcy słuchaczy Szkoły Morskiej. Nic więc dziwnego, że często mówi się o nim jako o „kolebce polskich nawigatorów”. W sierpniu 1982 roku „Dar Pomorza” został wycofany ze służby, a kilka miesięcy później stał się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Ekspozycja – co warto zobaczyć?
Na trzech poziomach żaglowca czeka na turystów niezwykła wystawa, na którą należy przeznaczyć około 40 minut. W czasie zwiedzania jednostki można zobaczyć międzypokład, czyli miejsce, gdzie w czasie rejsów mieszkali praktykanci. Dziś w miejscu tym zgromadzono eksponaty, które pozwalają poznać dzieje statku. Nie brak tu najcenniejszych pamiątek związanych z „Darem Pomorza” oraz takich skarbów, jak uroczysta bandera z godłem Polski i Gryfem Pomorskim.
Kolejnym pomieszczeniem udostępnionym turystom jest maszynownia, w której prezentowane są m. in. zespoły prądotwórcze, pompy, silnik oraz sprężarki. Następne pomieszczenia to magazyn żagli oraz takie wnętrza, jak mesa oficerska czy kabiny oficerskie. Pokład ze stanowiskami sterowymi, kuchnia oraz dziobówka – to kolejne atrakcje, które czekają na gości zwiedzających „Białą Fregatę”.

You can buy high resolution photos here -
https://www.shutterstock.com/pl/g/stockpressphoto/sets/318979217

Random image

Basket

Popular tags

Tag Cloud

Contact Us