English (US) | Polski

Maritime Stock PhotographySztokholm

  

Sztokholm


10 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Sztokholmie


To miasto przyciąga niezwykłym urokiem oraz atrakcjami, które mogą oczarować każdego z nas. Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Sztokholm? Oto 10 punktów, które na turystycznym planie szwedzkiej stolicy zajmują wyjątkowo ważne miejsce.

Vasamuseet

    - Muzeum Vasa to jedna z największych atrakcji turystycznych w Szwecji. Główny eksponat, okręt „Vasa”, zatonął w 1628 roku. Jego wrak został w latach 60-tych XX wieku wydobyty z morskiego dna, stając się z czasem wspaniałą placówką muzealną oraz atrakcją, która do Szwecji przyciąga wielu turystów z różnych zakątków świata.

Skansen

    - Skansen na wyspie Djurgarden to wspaniała atrakcja dla każdego. Na zwiedzających czeka tu i ciekawe zoo, i wspaniała kolekcja zabytkowych budynków. Dzięki nim możemy poznać dzieje Szwecji i jej kulturę, a jednocześnie – odbyć wyjątkową podróż w czasie. Około 140 wiekowych budowli, dawne warsztaty oraz huta szkła – oto atrakcje, które w czasie wycieczki po Sztokholmie z pewnością zobaczyć.

Stortorget

    - Stortorget, czyli rynek będący sercem historycznego Sztokholmu, to kolejny ważny punkt na planie tego miasta. Wytyczony w okresie wczesnego średniowiecza, przyciąga takimi zabytkami, jak okazały gmach Sztokholmskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Muzeum Nobla oraz Storkyrkan – kościół św. Mikołaja, którego historia sięga XII wieku.

Kungliga slottet

   Kungliga slottet

    - Pałac królewski to kolejny ważny punkt na mapie Sztokholmu. Ciekawa rezydencja przyciąga barokową elewacją oraz ciekawymi wnętrzami, w gronie których największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się skarbiec, zbrojownia oraz apartamenty królewskie.

Stadshuset

   Stadshuset

    - Stadshuset, czyli wzniesiony w latach 1911 – 1923 ratusz, to jedna z ciekawszych budowli na terenie Sztokholmu. Gmach ten przyciąga ciekawą fasadą oraz charakterystyczną sylwetką, choć dumą ratusza są wspaniały wnętrza. Sala Stu Sklepień, ogromna Sala Konferencyjna oraz Sala Błękitna, w której znajdują się potężne organy (jedne z największych w tej części Europy) – oto powody, dla których warto uwzględnić wizytę w tym miejscu w programie swej wycieczki po Sztokholmie.

Adolf Fredriks kyrka

    - Adolf Fredriks kyrka, czyli kościół Adolfa Fryderyka, jest interesującą budowlą z XVIII wieku. Wielu turystów zagląda tu jednak nie ze względu na samą budowlę i znajdujące się w jej wnętrzu dzieła sztuki sakralnej, lecz na przykościelny cmentarz. To właśnie tu pierwotnie pochowano Kartezjusza (zmarłego w 1650 roku w Sztokholmie). Dla osób zainteresowanych współczesną historią Szwecji jest to jednak miejsce znane przede wszystkim jako miejsce spoczynku premiera Olofa Palme, zamordowanego w Sztokholmie w 1986 roku.

Medelhavsmuseet

    - Medelhavsmuseet, czyli Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu, może się pochwalić wspaniałymi zbiorami archeologicznymi. W gmachu wzniesionym w XVII wieku czeka na zwiedzających ciekawa kolekcja zabytków, dzięki którym można w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat dawnych kultur oraz cywilizacji śródziemnomorskiej.

Marten Trotzigs gränd

   Marten Trotzigs gränd

    - Marten Trotzigs gränd to najwęższa uliczka na terenie szwedzkiej stolicy. Liczy sobie ona aż 90 cm szerokości i stanowi jedną z największych ciekawostek w Sztokholmie. Uliczka ta bez wątpienia dla każdego z nas stanie się ciekawym punktem w programie wycieczki po Sztokholmie, a jej pokonanie – przygodą, którą będziemy długo wspominać.

Riksdaghuset

    - Riksdaghuset, czyli siedziba szwedzkiego parlamentu, może stać się nie lada gratką dla miłośników budowli z przełomu XIX i XX wieku. potężny gmach zachwyca ciekawym otoczeniem i wspaniałymi wnętrzami, które można poznawać w trakcie wycieczki w towarzystwie miejscowego przewodnika.

Klara kyrka

    - Kościół św. Klary zasłużył na wyróżnienie z kilku względów. Średniowieczny rodowód, ciekawe wyposażenie wnętrza oraz przykościelny cmentarz, na którym zachowało się sporo ciekawych nagrobków – oto atrakcje, które z pewnością mogą zainteresować wielu turystów. Dumą tej świątyni jest jednak kościelna wieża. Liczy ona sobie aż 116 m wysokości, co czyni ją jedną z najwyższych kościelnych wież na terenie całej Skandynawii.

Na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Sztokholm, nudzić się nie można. Biura podróży nie bez powodu coraz chętniej urządzają wycieczki na teren szwedzkiej stolicy – miasta, które swym bogactwem i różnorodnością może oczarować każdego z nas.
Aland Islands

Coraz chętniej odwiedzana przez turystów Finlandia może zachwycić swym bogactwem oraz różnorodnością. Obszarem, który może okazać się niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki po tym kraju, są Wyspy Alandzkie.
Read More ... Aland Islands

Borgholm

Borgholm jest miastem wyjątkowym, a jego popularność wśród turystów nikogo nie powinna dziwić.
Read More ... Borgholm

Bornholm

Czy istnieje sposób na to, by spędzić wspaniałe wczasy nad morzem, ciesząc się i wypoczynkiem, i pouczającymi wyprawami?
Read More ... Bornholm

Finland

Finlandia to atrakcyjny cel niejednej wycieczki, a każda podróż po tym kraju może się okazać wyjątkową przygodą. Jakie miejsca warto odwiedzić w tej części świata?
Read More ... Finland

Gotlandia

Dla wielu z nas Szwecja to przede wszystkim morze i wspaniałe wybrzeże. Gotlandia, największa szwedzka wyspa i jednocześnie największa wyspa na Bałtyku.
Read More ... Gotland

Karlskrona

Polscy turyści dotrą tu bez problemów promem z Gdyni, a nagrodą za pokonanie Bałtyku będzie możliwość poznania unikalnych atrakcji.
Read More ... Karlskrona

Marinmuseum Karlskrona

Z jakimi atrakcjami kojarzona jest Szwecja? Dla wielu z nas ten kraj to przede wszystkim morze.
Read More ... Marinmuseum Karlskrona

Olandia

Ta wyspa ma niezwykły urok, a wypoczynek na jej terenie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Być może Olandia nie jest aż tak dobrze znana jak Gotlandia, jednak i ona zasługuje na uwagę.
Read More ... Oland

Stockholm

To miasto przyciąga niezwykłym urokiem oraz atrakcjami, które mogą oczarować każdego z nas. Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Sztokholm?
Read More ... Stockholm

Visby

Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja, pełni tez rolę najważniejszego ośrodka miejskiego na Gotlandii.
Read More ... Visby


Maritime Stock Photography