English (US) | Polski

Maritime Stock PhotographyAland Islands

  

Wyspy Alandzkie

   Coraz chętniej odwiedzana przez turystów Finlandia może zachwycić swym bogactwem oraz różnorodnością. Obszarem, który może okazać się niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki po tym kraju, są Wyspy Alandzkie. Jakimi atrakcjami może oczarować turystów ten archipelag?
Wyspy Alandzkie przyciągają już faktem, iż ich archipelag jest największym archipelagiem wysp w całej Europie. W sumie w jego skład wchodzi około 6, 5 tysiąca wysp, które mimo niewielkich rozmiarów mogą wiele zaoferować turystom. Wyspy te w szczególności sprzyjają zwolennikom aktywnego wypoczynku, dla których piesze i rowerowe wycieczki w skalistej scenerii są świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Wyspy Alandzkie są też rajem dla miłośników wędkowania, którzy stanowią najliczniejszą grupę w gronie osób spędzających tu czas.
   Wyspy te mają swą specyfikę, i choć wchodzą w skład Finlandii, mogą się pochwalić znaczną autonomią. Językiem, którym posługuje się większość mieszkańców wysp, jest… szwedzki, a mieszkańcy archipelagu są dodatkowo zwolnieni z obowiązku służby wojskowej. Na terenie tego archipelagu brak też miast – jedynie Mariehamn awansowało do roli ośrodka miejskiego i pełni funkcję wyspiarskiej stolicy.
Specyfika tych wysp, ich piękno oraz przyrodnicze bogactwo to główne czynniki, dzięki którym tak dobrze rozwija się na ich terenie turystyka. Coraz lepsze zagospodarowanie sprawia, że w tutejszych osadach można znaleźć noclegi w bardzo dobrych warunkach. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po wyspach?
   Jedyne miasto i stolica prowincji przyciąga uwagę najsilniej. Mariehamn, nazwane tak na część żony cara Aleksandra II, ma się czym pochwalić. Założone w latach 60. XIX wieku przyciąga uwagę swą zabudową, w której wyróżniają się domy miejscowych rybaków. Na terenie tego miasta czekają ciekawe muzea, dzięki którym można w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat tej wyjątkowej części świata. Z pewnością warto zwiedzić Muzeum Alandzkie oraz Muzeum Morskie - Ålands Sjöfartsmuseum, którego zbiory mogą zaciekawić każdego miłośnika żeglugi. Zacumowany obok Ålands Sjöfartsmuseum windjammer „Pommern” - żaglowiec muzeum stanowi nie lada gratkę dla pasjonatów żeglarstwa. Ten czteromasztowy bark został zbudowany w stoczni J Reid&Co w Glasgow w 1903 roku dla niemieckiego armatorów jako „Mneme”. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, po zmianie nazwy na „Pommern” pływał, w słynnej flocie żaglowców Gustafa Eriksona z Mariehamn, na linii australijskiej.
   W pobliżu wyspiarskiej stolicy znajduje się region wyjątkowo atrakcyjny dla turystów. To Sund, na terenie którego czeka jedyny zamek wzniesiony na tych wyspach. Można tu zwiedzić ciekawe muzeum, którego tematyka związana jest z historią archipelagu. Uwagę przyciąga również pobliskie więzienie z końca XVIII wieku, które aż do 1975 roku pełniło taką rolę. Dziś dawne cele są wielką atrakcją turystyczną, a z możliwości ich zwiedzenia chętnie korzysta wielu gości.
Malownicze i pełne przyrodniczych skarbów Wyspy Alandzkie z pewnością zasługują na uwagę. Na ich terenie każdy znajdzie dla siebie moc atrakcji, a wypoczynek w wyjątkowej scenerii każdemu sprawi wiele radości.
Aland Islands

Coraz chętniej odwiedzana przez turystów Finlandia może zachwycić swym bogactwem oraz różnorodnością. Obszarem, który może okazać się niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki po tym kraju, są Wyspy Alandzkie.
Read More ... Aland Islands

Borgholm

Borgholm jest miastem wyjątkowym, a jego popularność wśród turystów nikogo nie powinna dziwić.
Read More ... Borgholm

Bornholm

Czy istnieje sposób na to, by spędzić wspaniałe wczasy nad morzem, ciesząc się i wypoczynkiem, i pouczającymi wyprawami?
Read More ... Bornholm

Finland

Finlandia to atrakcyjny cel niejednej wycieczki, a każda podróż po tym kraju może się okazać wyjątkową przygodą. Jakie miejsca warto odwiedzić w tej części świata?
Read More ... Finland

Gotlandia

Dla wielu z nas Szwecja to przede wszystkim morze i wspaniałe wybrzeże. Gotlandia, największa szwedzka wyspa i jednocześnie największa wyspa na Bałtyku.
Read More ... Gotland

Karlskrona

Polscy turyści dotrą tu bez problemów promem z Gdyni, a nagrodą za pokonanie Bałtyku będzie możliwość poznania unikalnych atrakcji.
Read More ... Karlskrona

Marinmuseum Karlskrona

Z jakimi atrakcjami kojarzona jest Szwecja? Dla wielu z nas ten kraj to przede wszystkim morze.
Read More ... Marinmuseum Karlskrona

Olandia

Ta wyspa ma niezwykły urok, a wypoczynek na jej terenie każdemu z nas może sprawić wiele radości. Być może Olandia nie jest aż tak dobrze znana jak Gotlandia, jednak i ona zasługuje na uwagę.
Read More ... Oland

Stockholm

To miasto przyciąga niezwykłym urokiem oraz atrakcjami, które mogą oczarować każdego z nas. Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Sztokholm?
Read More ... Stockholm

Visby

Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Szwecja, pełni tez rolę najważniejszego ośrodka miejskiego na Gotlandii.
Read More ... Visby


Maritime Stock Photography